Vegaaninen lattaribrunssi 9.8.

Pikku-Finlandian ja Tanssikoulu Baila Bailan Lattaribrunssit 9.8 ja 16.8.2025

Tervetuloa Lattari Brunssille 9.8. ja 16.8. Pikku-Finlandiaan! Vietä astetta menevämpi lauantaibrunssi ja nauti Tanssikoulu Baila Bailan järjestämästä musiikista ja kaikille avoimista tanssitunneista. Takaamme vauhdikkaan menon, erinomaista ruokaa ja musiikkia sekä tanssin iloa.

Lauantaina 9.8. Pikku-Finlandian brunssitarjoilu on vegaaninen. Lisätietoa brunssin sisällöstä saat Pikku-Finlandian sivuilta. Kuohuviinibrunssin hinta on 36 € ja mehubrunssin 31 €, 0-3 v. ruokailevat maksutta ja 4-12 v. nauttivat brunssista puoleen hintaan.

Viikonloppubrunssit ovat suosittuja, joten varaa pöytäsi hyvissä ajoin etukäteen! Varaukset tehdään Table Onlinen kautta.

Lattaribrunssien aikataulu:

11.00 DJ alkaa soittaa musiikkia, tanssilattia on kaikille avoin.

12.30 Salsatunti, 30 min: kaikille avoin tunti, jossa opitaan koreografia.

13.00 Musiikkia ja vapaata tanssia.

14.00 Bachatatunti, 30 min: kaikille avoin tunti, jossa opitaan koreografia.

14.30 Musiikkia ja vapaata tanssia. Lauantaina 9.8. DJ soittaa klo 16 saakka ja lauantaina 16.8. klo 18 saakka jos vain tanssijoita riittää!

Mitä tanssitunneilla tapahtuu
Opit puolen tunnin aikana salsan ja bachatan perusaskeleita, hauskan koreografian ja saat esimakua näistä ihanista tanssilajeista. Kuubalainen salsa on hauska ja menevä seuratanssi, ja Dominikaanisesta tasavallasta kotoisin oleva bachata on tänä päivänä erittäin suosittu tanssi yökerhoissa ympäri maailmaa. Tanssitunti on kaikille avoin, ja voit osallistua vaikka et tulisikaan syömään. Toki suosittelemme osallistumaan molemmille tunneille ja nauttimaan niitä ennen tai niiden välissä Pikku-Finlandian erinomaisesta brunssista. Sään salliessa terassilla on myös juomakoju, joten voit napata sieltä virvokkeita, mikäli päivän ateriat on jo syöty.

Mitä tarkoittaa, että tanssilattia on avoin kaikille? 
DJ:mme soittaa musiikkia alkaen klo 11 ja tanssituntien välillä kannustamme kaikkia mukaan tanssimaan joko yksin tai parin kanssa. Voit tanssia sinulle tutun parin kanssa tai hakea jotakuta muuta brunssille osallistuvaa tanssimaan. Helsingissä on erittäin aktiivinen lattaritanssiyhteisö ja sosiaalitanssi-iltoja järjestetään kaupungissamme useita joka viikko. Sosiaalitanssi tarkoittaa, että tapahtumassa voi hakea ketä tahansa tanssimaan, eikä ennalta suunniteltuja koreografioita ole. Sosiaalitanssitapahtumat ovat todella hauskoja ja rentoja, ja porukka lämminhenkistä.

Mikä on Tanssikoulu Baila Baila? 

  • Tanssikoulu Baila Baila on Suomen vanhin salsakoulu, perustettu vuonna 1993. Tule käymään meillä (Eerikinkatu 27, 00180 Helsinki) ja kokeilemaan eri tanssilajeja!
  • Valikoimassamme on kuubalaista salsaa, bachataa, reggaetonia, kuubalaista repartoa, kizombaa ja muita tanssitunteja. Osa tunneista on soolotunteja ja osa paritunteja (paritunneilla paria vaihdetaan usein tai voit tulla myös tanssimaan vain oman parin kanssa). Kaikki tuntimme ovat drop-in tunteja, joten sinun ei täydy sitoutua tiettyyn viikkotuntiin, vaan voit tulla silloin kuin sinulle sopii. Katso aikataulumme bailabaila.fi ja tule tutustumaan! 
  • Aloitamme syyskauden 4.8.2025 alennusviikolla (kaikki tanssitunnit -50% kertamaksulla!), mutta voit aloittaa tanssimisen kanssamme milloin tahansa. Lisäksi syyskuun ensimmäisellä viikolla järjestämme Finland Latin Festival -tapahtuman (1.-7.9.2025), jolloin kaikki Baila Bailan viikkotunnit ovat -50 % ja kaikki alkeistunnit pidetään aivan aloittelijoille (www.finlandlatinfestival.fi).