Bo Kaspers 29.11.2026 klo 16:00

Finlandia-sali

Osta liput

Varaa illallinen


Aika & paikka

Bo Kaspers Orkester juhlii 35-vuotista uraansa syksyllä Helsingissä!

Suomalaisyleisön rakastama Bo Kaspers Orkester saapuu syksyn 35-vuotisjuhlakiertueellaan Helsinkiin! Ruotsalaisyhtye soittaa 29.11. Finlandia-talossa kaksi konserttia, joissa se punoo upean tarinansa yhteen otsikolla Il Magnifico. Pääsyliput tulevat myyntiin Ticketmasterissa maanantaina 27.4. klo 10!

”Me kuljemme käsi kädessä elämän halki, sinä ja minä”, lauloi ruotsalainen iskelmälegenda Gunnar Wiklund aikanaan – ja juuri niin Bo Kaspers Orkester on kulkenut samaa matkaa yhdessä yleisönsä kanssa jo 35 vuoden ajan.

Syksyllä 2026 Bo Kaspers Orkester juhlistaa tätä yhteistä matkaa suuren juhlaesityksen merkeissä. Erityislaatuisen show’n nimi on Il Magnifico, ja se on enemmän kuin pelkkä konsertti – kyseessä on koko elämänmittaisen uran tiivistys. Yleisö voi odottaa kuulevansa sekä rakastettuja klassikoita että täysin uutta materiaalia. Ja kuten Bo Kaspers Orkesterin tavaramerkiksi on muodostunut, kuullaan musiikki esitettynä lämmöllä, uteliaisuudella ja melankolisella hehkulla.

Tarina alkoi haparoivista sävelistä kungsholmilaisessa ravintolassa ja on johtanut loppuunmyytyihin saleihin ympäri Pohjolaa. Matkan varrella Bo Kaspers Orkesterista on tullut yleisölleen kumppani niin arjessa kuin juhlassakin.

Vuoden 2026 konserteissaan Bo Kaspers Orkester kokoaa yhteen koko uransa tarinan ja tarjoaa luonnollsiesti kuultavaksi myös uutta musiikkia. Olet lämpimästi tervetullut mukaan suurenmoiseen juhlaan!

Pyydämme yleisöä saapumaan hyvissä ajoin paikalle välttääksemme viime hetken ruuhkia ja varmistaaksemme sujuvan sisäänpääsyn.

Tapahtuman kesto vahvistetaan myöhemmin.

Finlandia-talo ei vastaa tapahtumien sisällöstä. Vastuu esityksistä kuuluu tapahtuman järjestäjälle.

Tapahtumajärjestäjä:

Live Nation

Aloita ilta Finlandia Cafe&Wine -viinikahvilassa tai Finlandia Bistrossa. Tarjoamme lähiruokaa, sesongin makuja ja upeita viinejä, aina rennolla otteella. Tutustu Finlandia Bistroon.

Huolehdimme tavaroistasi, jotta sinä voit keskittyä elämykseen. Konserttien ja tapahtumien ajaksi voit jättää takkisi maksulliseen narikkaan. Finlandia-näyttelyyn tullessasi säilyttää laukkusi lukollisessa lokerossa. Lokerosäilytys on maksuton. Naulakkopalvelu 4€ ja saatavilla mm. konserteissa, mutta ei päivittäin. Bistron asiakkaita suosittelemme jättämään ulkotakit 1.krs naulakkoon ennen illallista.

Jos kotimatka tuntuu pitkältä, jää meille yöksi. Kaksi tyylikästä, ainutlaatuista huoneistoa Finlandia-talon päädyssä tarjoavat levollisen yöpymisen aivan tapahtumien ytimessä. Lue lisää majoituksesta.

Raitiovaunujen 4 ja 10 pysäkki on Mannerheimintiellä, Finlandia-talon edessä (Kansallismuseon pysäkki). Finlandia-talon taksitolppa sijaitsee Karamzininrannan puolella oven K1 edessä. Katso lisäohjeita saapumiseen täältä